Haber

Hayvanlar için yapay zeka: Nesli tükenmekte olan yunus türleri duyuldu

Nature’ın haberine göre Katalonya Teknik Üniversitesi ile Mamiraua Sürdürülebilir Kalkınma Enstitüsü’nün ortak çalışması ve nesli tükenmekte olan iki yunusTürlerin hareketlerini izlemeyi amaçlayan araştırmada, Amazon Nehri’yunus seslerini algılamak için yapay sinir ağıveriler sağlandı.

BrezilyaTürkiye’nin kuzeyinde bulunan Mamiraua rezervine mikrofon yerleştirerek yunusların seslerini dinleyen araştırmacılar, ses kayıtlarını tıpkı insan beyni gibi gerçek zamanlı biçimde sınıflandırabilen yapay sınır ağına aktardı. yunus seslerini arka plan seslerinden ayırt etmek için.

Yağmur, tekne motorları ve yunus seslerini ayırt etmek için geliştirilen yapay zeka teknolojisi, bilim insanlarının yunusların hareketlerini izlemesine olanak sağladı.

Yunusların yerlerinin tespit edilmesini sağlayan çalışmanın bu canlıları korumaya hizmet edebileceği kaydedildi.

Haliç yunusuYunus popülasyonunun her dokuz yılda bir yüzde 50, pembe nehir yunusu popülasyonunun ise her on yılda bir yüzde 50 azaldığını belirten bilim insanları, yunusların bulunduğu yerin, ‘yerel toplulukların ve yunusların bir arada yaşaması’sağlayacak önlemlerin alınmasını kolaylaştıracağını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu