Ekonomi

Almanya’da daha fazla gaz tasarrufu çağrısı

Müller, Tagesspiegel gazetesine yaptığı açıklamada, önümüzdeki aylarda zulüm görmemek için tasarrufların yüzde 20’ye çıkarılması gerektiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Şu anda toplam tasarruf sadece yüzde 13. Bu bir aykırı değer olarak kalırsa, henüz endişelenmemize gerek yok. Ancak hava birkaç gün daha soğuk kalacak. bütün kış gidiyor.”

Almanya’nın prestijli doğal gaz depolama tesislerinde geçen hafta doluluk oranı yüzde 95 olmasına rağmen uzmanlar, bunun soğuk kış aylarında gazın karneye bağlanmayacağını veya elektrik kesintilerinin olmayacağının garantisi olmadığı konusunda uyarıyorlar.

Almanya’nın ana Rus doğal gazı kaynağı olan Kuzey Akım 1 boru hattı, Eylül ayında meydana gelen patlamanın ardından yıkılmıştı. Ülke şu anda Rusya’dan herhangi bir doğal gaz ithal etmemektedir.

Ukrayna’daki savaş başlamadan önce Rusya, Almanya’nın doğal gaz ihtiyacının yüzde 55’ini sağlıyordu.

Alman hükümeti, Norveç’ten daha fazla gaz satın alarak ve Belçika ve Hollanda’dan boru hatları yoluyla ithalatı artırarak doğal gaz tedarik kaynaklarını çeşitlendirmeye çalışıyor.

Berlin ayrıca, önümüzdeki yıllarda tamamen Rus gazının yerini alacak kadar sıvılaştırılmış doğal gaz elde etmek için Kuzey Almanya’daki Brunsbuttel, Wilhelmshaven, Stade ve Lubmin limanlarında LNG terminalleri inşa ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu