Ekonomi

Mint yeni 5 TL’lik parasını tanıttı

Türkiye Cumhuriyeti 100. yılını kutluyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı bu kutsal günde özel bir girişimde bulundu. Açıklamaya göre, Darphane ve Pul Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı dolayısıyla 5 TL’lik madeni para basıldı.

5 TL’lik hatıra parası, 100 milyon adet tek sefer basıldı

Bakanlık, bir defaya mahsus 5 TL’lik madeni para basıldığını duyurdu. 29 Ekim 2023 Pazar günü tedavüle çıkacak 5 TL’lik hatıra parasından 100 milyon adet basıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı, dolaşımdaki hatıra paralarının özelliklerini açıkladı.

Tedavül Hatıra Parasının Özellikleri: Tedavülde bulunan 100. Yıl temalı 5 TL Hatıra Parası; İç çekirdekte “Türkiye Yüzyıl” logosu kullanılmıştır. Logonun üstünde “5” ibaresi, altında ise “TÜRK LİRASI” ibaresi bulunmaktadır. Dış halkadaki sekiz köşeli “Selçuklu Yıldızı” motifi ve bu motifin dış çizgilerinin tekrarı kullanılarak derinlik kazandırılmıştır.

Dış halkada güvenlik unsuru olarak Selçuklu yıldızının solunda “₺”, sağında ise “TC” simgeleri bulunmaktadır. Altta “2023” yayın yılı yer almaktadır. Hilal ve yıldız, dış halka ile göbeğin kesiştiği noktada konumlandırılmıştır. Madeni paranın ağırlığı 8,25 gram, çapı ise 28,15 milimetredir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu